معجزه شکر گذاری

همین الان امتحان کن!چیزی یا کسی را که از بابت آن خدا را شاکری به یاد بیار!تو می تونی فردی را که در دنیا بیشتر از همه دوست داری انتخاب کنی!بر آن فرد متمرکز شو و راجع به تمام چیزهایی که درباره ی آن شخص دوست داری و خدا را شاکر هستی، فکر کن!سپس در ذهنت یا با صدای بلند ، به اون فرد در مورد چیزهایی بگو که در مورد او دوست داری و از بابت آن خدا را شاکری، انگار که این فرد در کنار توست.تمام دلایلی که چرا دوستش داری را به او بگو.تو می تونی حتی لحظه یا حالت خاصی را به خاطر بیاوری و بگویی : " آن موقع یادت می آید که ....." وقتی این کار را می کنی احساس کن که شکر خدا، قلب و سراسر جسمت را پر می کند!
عشقی که در این تمرین ساده اهدامی کنی،به طور حتم به کل زندگی تو بر می گردد!به این تمرین می گویند " نثار عشق از طریق شکرگزاری."

آلبرت اینشتین ، دانشمند بزرگی که اکتشافاتش دید ما را به کائنات عوض کرده؛ یکی از بزرگترین دانشمندانی بوده که تا به حال زیسته.وقتی از او درباره ی پیشرفتهای تاریخی اش سوال شد، اینشتین فقط درباره ی تشکر کردن از دیگران حرف زد!یکی از باهوشترین نوابغ عصر، از هر آنچه دیگران به او اهدا کرده بودند، تشکر می کرد_ آنهم یکصد بار در روز! آیا اعجازی دارد که زندگی یک عالم از اسرار خود را برای اینشتین آشکار کرد؟! او مزد شکرگزاری روزانه اش را دریافت می کرد!

آلبرت اینشتین گفته است :

" هر روز صدها بار به خودم خاطر نشان می کنم که زندگی درونی و بیرونی ام به زحمات دیگران،چه مرده و چه زنده، وابسته بوده است.و من خودم هم باید تلاش کنم تا به همان اندازه ای که عشق دریافت کرده ام و هنوز هم دریافت می کنم، عشق نثار کنم!"

_ شکرگزاری تکثیر کننده ای بزرگ است!

وقتی تو درباره ی تمام چیزهایی که داری، خدا را شکر کنی، هر قدر هم که جزئی باشند، میزان بیشتری از همان ها را به دست می آوری!اگر برای پولی که داری، هر قدر جزئی، خدا را شکر کنی، پول بیشتری گیرت می آید!اگر از بابت رابطه ای خدا را شکر کنی، حتی اگر آن رابطه آن قدرها هم عالی نباشد، رابطه ای بهتر گیرت می آید!وقتی برای شغلی که داری خدا را شکر کنی، حتی اگر شغل رویایی ات نباشد، فرصت شغلی بهتری به دست می آوری!چون شکرگزاری مهمترین تکثیر کننده ی زندگیست!

"میستر اکهارت " نویسنده و عالم ، گفته : " اگر تنها دعای تو در کل زندگیت، شکر خدا باشد، همین کافیست! "

چطور شکر گزاری کنیم؟

شکر گزاری از دو کلمه ی ساده شروع می شه : " خدایا شکرت! "

اما اصل مهم اینه که تو قلبا" یعنی از صمیم قلب شکرگزار باشی .یعنی احساس آرامش و عشق ناشی از شکرگزاری را در قلبت احساس کنی! (اهمیت ایجاد احساسات و قدرت عشق در اصول قدرت که یادتون هست؟)

هر چه بیشتر خدا رو شکر کنی،بیشتر اون رو احساس می کنی و عشق بیشتری اهدا می کنی!

سه راه برای استفاده از قدرت شکرگزاری در زندگیت وجود دارد و تک تک آنها اهدای عشق است :

1 _ بابت هر آنچه در زندگیت دریافت کرده ای، خدا را شکر کن.( گذشته )

2 _ بابت هر آنچه در زندگیت دریافت می کنی، خدا رو شکر کن! (حال)

3 _ بابت هر آنچه در زندگی می خواهی، طوری که انگار همه ی آنها را دریافت کرده ای، خدا را شکر کن! (آینده)

"برن " مثال می زنه از مردی که طلاق گرفته و افسرده بود و شغلی داشت که از اون متنفر بود.اون تصمیم گرفت با کلید شکرگزاری چیزهایی رو تغییر بده!اول از همه با مثبت بودن در قبال هر کسی که در طول روز با او حرف می زد، شروع کرد.وقتی به دوستان قدیمی و خانواده اش زنگ می زد، از اینکه او تا این حد،مثبت و شاد بود ، یکه می خوردند! اون شکرگزاری بابت تمام نعمتهایی را که داشت، شروع کرد!حتی برای داشتن آب جاری خدا رو شکر کرد!و در عرض چهار ماه اتفاقات عجیبی در زندگیش شکل گرفت.آنچه در شغلش از اون نفرت داشت، به گونه ای اعجاز آمیز، تغییر کرد.حتی شغلش باعث شد به جاهای جدیدی بره که همیشه آرزوی دیدنش رو داشت.اون بهترین رابطه را با افراد خانواده اش پیدا کرد که قبلا" این طور نبود.دوباره ازدواج کرد با کسی که اولین عشقش بود و در دوران دبیرستان همکلاسش بود!پول کافی به دست آورد و به معنی واقعی معجزه ی شکرگزار بودن رو کشف کرد!

از این مثال میشه یک نتیجه ی مهم گرفت و اون اینه که شکرگزار بودن به این معنی نیست که یک خدا رو شکر بگیم بعد در طول روز مثل یک افسرده زندگی کنیم!

وقتی شکرگزاری می کنیم در هر فرد، در هر موقعیت، در هر شرایط باید چیزهای خوبی رو که برای ما وجود داره ببینیم و خدا رو برای اون شکر کنیم و چنان این کار رو انجام بدیم که درون و قلبمون از شادی داشتن اونها پر بشه و عشق ایجاد بشه!

این همون تغییر پیدا کردن فرکانس احساسات ماست که باعث جذب بهترینها میشه! نتیجه می گیریم وقتی شکرگزاریم در طول روز باید طوری شاد و سرزنده رفتار کنیم که انگار همه ی آرزوهامون رو پیشاپیش ستاندیم! نه اینکه مدام از بدی روزگار و به دست نیاوردن نیازهامون سخن بگیم!به این می گویند استفاده از کلید شکرگزاری!

مهم _ یادتون باشه شرایط شما هر چقدر هم که منفی باشه همیشه می تونید چیزی برای شکرگزاری پیدا کنید!یکبار دیگه مثال بالا رو بخونید و به یاد بیارید که اون فرد حتی خدا رو به خاطر آب جاری شکر می کرد و در دلش احساس شادی به وجود می آورد! اگه فکر می کنید هیچ چی برای شکر کردن ندارید، به آرامگاه برید .خوب به اطرافتان نگاه کنید. لااقل به اینکه هنوز فرصت دارید نفس بکشید، زندگی کنید و برای زندگیتون تصمیم بگیرید فکر کنید(به جای اینکه متمرکز بشید رو چیزهایی که ندارید).

حضرت محمد (ص ) فرموده اند : " شکرگزاری برای نعمتهایی که دریافت کرده ای، بهترین بیمه است و وفور نعمت را به همراه دارد.""برن "در مثال دیگه ای از مادر خودش صحبت می کنه که وقتی پدر برن مرد؛ بسیار زجر کشید چون پدر و مادر اون خیلی عاشق هم بودند.اما مادرش تصمیم گرفت در این شرایط تلخ دنبال دیدن چیزهایی باشه که بتونه براشون شکرگزاری کنه.اون شروع کرد ،خدا رو بابت عشق و سعادتی که در طی ده ها سال در زندگی با همسر مرحومش داشت ، شکر کردن.بعد تصمیم گرفت خدا رو به خاطر چیزهایی که در آینده می تونه داشته باشه شکر کردن!اولین چیزی که متوجه شد می تونه بابت اون خدا رو شاکر باشه، این بود که می تونه مسافرت کنه.سیر و سفر کاری بود که همیشه عاشق اون بود اما چون پدر راندا برن اهل مسافرت نبود، مادرش زیاد به مسافرت نمی رفت.مادر برن به آرزوی همیشگیش یعنی رفتن به سفر پرداخت.اون مسافرت کرد و کلی کارهای دیگه ای که دلش می خواست انجام داد.شکرگزاری مثل پلی بود که غم و غصه ی عظیمی را از دوش مادر راندا برن برداشت و زندگی جدیدی پر از شادی برای اون به وجود آورد.

بنابراین شکر گزاری پلی است به سوی رهائی از غصه ها.پلی به سوی عشق.چرا؟

چون وقتی که تو شکر گزار باشی، غیر ممکن است که احساس غم و غصه بکنی یا هر نوع احساس منفی دیگه ای داشته باشی.اگر در بحبوحه ی وضعیتی دشوار هستی، دنبال چیزی بگرد که بابت آن خدا را شکر کنی.وقتی چیزی را پیدا کردی، دنبال بعدی بگرد!و سپس بعدی!چون تک تک چیزهایی که پیدا می کنی و خدا رو به خاطرش شکر می کنی، وضعیت تو رو تغیییر می ده.شکر گزاری پلی است از احساسات منفی به سوی مهار نیروی عشق!


برای اینکه ببینید برای چه چیزهایی می توانید خدا را شکر کنید من باز هم برایتان از ریزه کاریها می نویسم : وقتی در روز اتفاقی خوب برایت افتاد خدا را شکر کن.مهم نیست که چقدر جزئی و کوچکه.وقتی جای پارک پیدا کردی خدا رو شکر کن.وقتی آواز مورد علاقه ات را از رادیو شنیدی خدا رو شکر کن.سر چهار راه که رسیدی و چراغ سبز شد، خدا رو شکر کن! جای خالی تو اتوبوس گیر آوردی خدا رو شکر کن و در دلت احساس شادی کن!بابت حواس پنج گانه ات خدا رو شکر کن!بابت چشمانت که می بینند خدا رو شکر کن!بابت گوشهایت که می شنوند، بینی ات که استشمام می کنه، پوستت که با اون احساس می کنی، پاهایی که با اون راه می ری، دستهایی که با اون هر کاری رو انجام می دی، صدایی که با اون می تونی با دیگران ارتباط برقرار کنی،خدا رو شکر کن!

بابت سیستم ایمنی معرکه ای که از بدن تو محافظت می کنه، بابت تمام اندامهای بدنت که کمک می کنند تا زنده باشی، بابت ذهنت که هیچ کامپیوتری در دنیا به پای اون نمی رسه، بابت کل بدنت که در کل جهان بزرگترین لابراتوار موجود در کره ی خاکیه و هیچ چیزی در جهان وجود نداره که از لحاظ جلال و جبروت حتی یک ذره مشابه اون باشه ، بابت خودت که اعجاز آمیز ترین خلقت خداوندی ، خدا را شکر کن!

بابت خانه، خانواده ، دوستان و شغلت خدا رو شکر کن! بابت خورشید، آبی که می نوشی، غذایی که می خوری، هوایی که تنفس می کنی، و بدون هیچ کدوم اونها زنده نمی مونی، خدا رو شکر کن!

بابت درختان، حیوانات، اقیانوسها، پرندگان، گلها، گیاهان، آسمان آبی، باران، ستارگان، ماه و سیاره ی زیبای زمین خدا رو شکر کن!

بابت وسایل حمل و نقلی که هر روز از اون استفاده می کنی ، تمام شرکتهایی که خدمات عمده ای به تو می دهند، تا تو بتونی زندگی راحتی داشته باشی، خدا رو شکر کن! عده ی زیادی از افراد بشر، کار می کنند و عرق می ریزند تا تو بتونی شیر آب را باز کنی و آب داشته باشی! افراد زیادی زحمت می کشند تا تو بتونی با زدن یک ضربه به کلید برق، چراغ رو روشن کنی!

برای استفاده از قدرت شکر گزاری، باید اون رو اعمال کنی!هر چه بیشتر شکر کنی، عشق بیشتری اهدا می کنی، و عشق بیشتری دریافت می کنی!

آیا وقتی سالمی، بابت سلامتی ات خدا رو شکر می کنی یا فقط وقتی مریض می شی متوجه ی سلامتی ات می شوی؟

وقتی خواب شبانه ی خوبی داری خدا رو شکر می کنی یا قدر اون شبها رو نمی دونی و فقط وقتی یاد نعمت خواب می افتی که به هر دلیلی از اون محروم شدی؟

از اینکه اوضاع بر وفق مراد عزیزانت هست خدا رو شکر می کنی یا فقط زمانی راجع به ارتباطات خودت حرف می زنی که مشکلی پیش می آد؟

آیا بابت برق داشتن در خونه ات خوشحال و شاکری یا وقتی برق می ره یاد برق می افتی؟

آیا از اینکه هر روز زنده ای خدا رو شکر می کنی؟

هر ثانیه ای فرصتیست که خدا رو شکر کنی تا آنچه که دوستش داری تکثیر بشود! "راندا برن " درباره ی خودش می گوید : " من فکر می کردم که آدم شاکری هستم! اما تا زمانی که اون رو اعمال نکرده بودم،در اصل به خوبی به مفهوم اون پی نبرده بودم! حالا من در حال رانندگی، یا پیاده روی، بابت تمام موهبتهای زندگیم خداوند رو شکر می کنم!حتی وقتی از آشپزخونه به اتاق خواب می رم خدا رو شکر می کنم و می گم خدایا بابت زنده بودنم ممنونم.خدایا بابت هماهنگی ها و لذتهای موجود در زندگیم شکرت می کنم.برای سلامتیم، تفریح و ذوق و شوقم، شکرت.بابت اعجاز زندگیم، و هر چیز محشر و خوب شکرت."پس کلید شکر یعنی شاکر بودن در هر لحظه و هر زمان به صورتی که در دلت به خاطر چیزهایی که شکر گزار اون هستی احساس شادی و رضایت بکنی و در طول روز رفتار و گفتاری نداشته باشی که این شکر گزاری را نفی کند.این طوری در هر لحظه در لحظه ی ابدی اکنون هستی.در هر لحظه با بالاترین فرکانس در دنیا یعنی فرکانس عشق برابر می شوی و فقط بهترینها ر ا جذب خواهی کرد! فراموش نکن در هر شرایطی باید نکات مثبت را ببینی و برای آن شکر گزار باشی!در هر فردی باید نکات خوبش را ببینی و برای آن شکر گزاری کنی! تغییر فقط این طوری ایجاد می شود!

شاکر باش!شاکر بودن خرجی ندارد!اما از تمام ثروتهای دنیا با ارزش تر است! چون به تو احساس رضایت می دهد و رضایت یعنی خوشبختی!شاکر بودن تو را از نعمتهای دنیا غنی می کند چون هر آنچه که بابتش خدا را شکر کنی ، تکثیر می شود! این وعده ی بر حق خداوند است...

/ 0 نظر / 215 بازدید